Mesto Kráľovský Chlmec nebolo slobodným kráľovským mestom, ale veľmi skoro – podľa známych dokladov najneskôr v roku 1461 – získalo štatút zemepánskeho mesta (oppidum), ktorého privilégiá boli menšie v porovnaní so slobodným kráľovským mestom, ale zabezpečilo určitú nadradenosť nad ostatnými osadlenosťami.
Erb mesta patrí do radu historických erbov. Prvý odtlačok sa objavil iba v roku 1561, ale jeho gotický štýl potvrdzuje, že originálna podoba vznikla v 15. storočí, keď v dokumentoch používajú výraz „Oppidum de Helmecz“ (zemepánske mesto).
O skoršom pôvode erbu svedčí aj fakt, že nápis odpisu je chybný – autor odpisu buď nevedel prečítať opotrebovaný dokument, alebo nepoznal dobre súdobý oficiálny latinský jazyk a takým spôsobom použil výraz HOSPITUM namiesto OPPIDUM. Dnešná podoba oficiálne evidovaného erbu mesta : na striebornom štíte červený strapec hrozna obvinutý zelenými úponkami. Oficiálna vlajka mesta bola vytvorená zo súhlasom Heraldistickej komisie Ministerstva vnútra SR. Obsahuje farby erbu v poradí : červená – zelená – biela – zelená – červená.
Mesto po vzniku Uhorska sa osada a ako aj celé Medzibodrožie stali súčasťou Zemplínskej župy. S názvom „Helmech“ sa stretávame v zakladacej listine obce Leles z roku 1214.