A közigazgatási szervek Szlovákiában három szinten működnek – községi, kerületi és állami szinten- két különálló struktúrában az államigazgatási, valamint a területi önigazgatási szervek modelljében.
A lakosokhoz legközelebb álló szerv a helyi (községi) önkormányzat. Bratislava (Pozsony) és Kosice (Kassa) területén az önkormányzati struktúra kétszintű: egyaránt magába foglalja a város valamint a városrészek szerveit. Szlovákiában a két említett városon kívül mindegyik településen egyszintű az önkormányzati struktúra.
A települések legfontosabb alapdokumentuma (hasonlóan az alkotmányhoz, mely az állam legfontosabb alapdokumentuma) a városi statútum. Ez a dokumentum határozza meg a település pozícióját és hatáskörét, a település lakosainak jogait és kötelességeit, a gazdálkodás és a finanszírozás alapvető szabályait, a település vagyonkezelésének alapelveit, továbbá a polgármester, a képviselőtestület valamint az egyéb önkormányzati szervek pozícióját és hatáskörét, azok belső struktúráját, tevékenységük felosztását, formáját, módszerét, továbbá meghatározza a település szimbólumait, a díszpolgári cím odaítélésének szabályait, a település valamint a polgármesteri kitüntetések odaítélését.